Suny

Ücretler

Uluslararası Ortak Lisans Programları mümkün olduğu kadar düşük maaliyetli, ekonomik programlar olarak tasarlanmıştır. Programların ücretlerini Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun yanı sıra programların kendi sitelerinde de bulabilirsiniz (bu sayfalara sitemizin "Linkler" bölümünden erişebilirsiniz.).

Türkiye'deki eğitim dönemlerinde öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenen ücretleri öderler.(28 Nisan 2007 Tarihli ve 26506 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Yükseköğretim Kurumlarının Yurtdışındaki Kapsama Dahil Yükseköğretim Kurumlarıyla Ortak Eğitim Ve Öğretim Programları Tesisi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Madde 1).

SUNY'deki eğitim dönemlerinde öğrenciler, SUNY'nin eğitim ücretini ve harçlarını, zorunlu sağlık sigortasını ve diğer masrafları (yurt ve yemek gibi) öderler.

The State University of New York; New York Eyalet'ine bağlı bir yükseköğretim kurumu olduğundan eğitim ücreti New York Eyaleti tarafından belirlenir. İki çeşit eğitim ücreti mevcuttur:

1 - New York Eyaleti'nde yaşayanlar için ("In-State")

2 - New York Eyaleti dışında yaşayanlar için ("Out-of-State"). Out-of-State eğitim ücreti Amerika'daki diğer eyaletlerde yaşan veya Amerika dışından gelen öğrencileri kapsar.

Harçlar ise münferit kampüsler tarafından belirlenir ve muhtelif masrafları karşılamakta kullanılır.


Ücret Karşılaştırması

Uluslararası Ortak Lisans Programı'nda öğrenciler eğitimlerinin yarısını Türkiye'de yarısını da Amerika'da okumaktadırlar. Dolayısıyla bu programların masrafı, lisans eğitiminin tümünü (4 yıl) Amerika'da okuyan bir öğrencinin masrafından çok daha düşük olmaktadır. İki kültürü ve güçlü üniversiteden eğitim görmenin değeri ise ölçülemez.


Olası Ücret Artışları

Günümüzde öğrenim ücretleri her yıl artış göstermektedir. 

Türkiye'deki ücretler yukarıda da bahsedildiği gibi Bakanlar Kurulu'nca belirlenir ve mümkün olduğu kadar makul düzeylerde tutulur. 

New York Eyaleti ailelerin bütçelerini planlayabilmeleri için Albany, Binghamton, Buffalo ve Stony Brook üniversitelerinin yıllık öğrenim ücretlerini EN FAZLA %10 diğer SUNY kampüslerinin ise yıllık EN FAZLA %7 artış yapabilmelerine müsade etmektedir. Dolayıysla aileler bütçelerini bu program doğrultusunda önceden tahmin edebilmektedirler. 


Ödeme Yöntemi

Eğitim ücretleri, harçlar ve diğer masraflar ilgili üniversiteye ödenmektedir (Türkiye'deki üniversitelere TL olarak, New York'daki üniversitelere USD olarak). Yükseköğretim Kurulu'nun hazırladığı yönetmelik gereğince, Türkiye'deki Devlet üniversiteleri bu programlar için eğitim ücretlerini Türk Lirası (TL) olarak almaları gerekmektedir. (28 Nisan 2007 Tarihli ve 26506 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Yükseköğretim Kurumlarının Yurtdışındaki Kapsama Dahil Yükseköğretim Kurumlarıyla Ortak Eğitim Ve Öğretim Programları Tesisi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Madde 1).

Programların ücretlerini Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun yanı sıra "Programlar" başlığı altında bulabilirsiniz.

Bu bilgileri inceledikten sonra ücretlerle ilgili olan sorularınızı ilgili üniversitelere ya da SUNY Türkiye Ofisi'ne yöneltebilirsiniz. 

Aday Öğrenciler