Suny

Başvuru ve Kabul

Öğrenciler Uluslararası Ortak Lisans Programlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistem'inde aldıkları yerleştirme puanlarına göre yerleştirilirler. Yerleştirme puanı öğrencinin ilgili sınav puanına ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının ilgili katsayı ile çarpılarak eklenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu yerleştirme Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından aşağıdaki şekilde gerçekleştirilmektedir:

1. Öğrenci, Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) ardından Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) giriyor.

2. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM); öğrencinin yerleştirme puanını hesaplıyor ve öğrenciye bildiriyor.

3. Bu puanlara göre öğrenci tercihlerini sıralayıp Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne bildiriyor.

4. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi bu puanlara ve tercihlere göre öğrencileri yüksek öğretim programlarına yerleştiriyor. Öğrenciler üniversitelerce belirlenen kayıt dönemlerinde kayıtlarını tamamlayarak programlara başlıyorlar.

Söz konusu Uluslararası Ortak Lisans Programları'ndan bazılarında taban puan uygulaması yapılmaktadır. Bu programları tercih edebilmek için gerekli olan taban puanlar  Yükseköğretim Puanlar ve Kontenjanları Kılavuzu'nun Özel Koşullar ve Açıklamalar bölümü'nde yayınlanacaktır.

ÖSYM ve ÖSYS ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız: www.osym.gov.tr

Yabancı Uyruklu Öğrenciler

Yabancı uyruklu öğrenciler için geçmişte uygulanan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın (Y.Ö.S.) kaldırılması ile beraber bu öğrencilerin kabulu, ilgili üniversitelerin belirlediği kontenjanlar ve kayıt esasları çerçevesinde yapılmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi için SUNY Türkiye Ofisi veya ilgili üniversitenin Uluslararası Öğrenciler Ofisi ile irtibata geçiniz.

Aday Öğrenciler