Suny

Eğitim Dili

Uluslararası Ortak Lisans Programları'nda dersler İngilizce olarak verilmektedir. 


İngilizce Yeterlilik

Öğrencilerin öğrenime başlayabilmeleri için yeterli düzeyde Ingilizce bilmeleri gerekmektedir. Bu programlara yerleştirilen ancak Ingilizce dil seviyesini tespit eden TOEFL (veya ilgili üniversite tarafından kabul edilen bir başka uluslararası yabancı dil) sınavından yeterli puanı alamayanlar ilgili Türk Üniversitesi'nin İngilizce Hazırlık Okulu'nda yoğun Ingilizce eğitimi alacaklardır.

ABD'de eğitime gidebilmek için, öğrenciler yeterli düzeyde İngilizce'ye hakim olduklarını kabul edilen bir uluslararası yabancı dil sınavından başarı ile geçerek kanıtlamak zorundalar:

Kabul edilen sınavlar ve başarılı sayılmak için gerekli olan puanlar üniversitelere ve bazı durumlarda programlara göre farklılık göstermektedir. Bu konuda detaylı bilgiyi "Programlar" başlığı altında bulabilirsiniz.

Uluslararası yabancı dil sınavından istenilen puanlar bazı üniversitelerde lisans eğitimine başlayabilmek için, bazı üniversitelerde ise ABD'deki eğitime başlayabilmek için ön koşullardır. Bu konuda da ayrıntılı bilgi için ilgili üniversiteye başvurulmalıdır.


Hazırlık

Kayıt esnasında yeterli düzeyde İngilizce bildiklerini belgeleyemeyen öğrenciler, ilgili Türk üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda yoğun İngilizce eğitimi alacaklardır.

Öğrencilere İngilizce yeterlilik koşulunu sağlamaları için en fazla iki yıl verilir. Öğrenciler iki yıl içerisinde İngilizce yeterlilik koşullarını sağlayamazsa Y-YGS puanına ve tercihine göre ÖSYM tarafından Türkiye'de öğretim dili Türkçe olan ve varsa aynı adı taşıyan, yoksa eşdeğer bir yükseköğretim programına yerleştirilebilirler. (Ingilizce Öğretmenliği programları hariç)


SUNY Kampüsleri'nde Yaz Dönemi Yoğun İngilizce Programları

Hazırlık sınıfının ilk yılını takiben, öğrenciler eğitimlerini yaz döneminde SUNY Kampüsleri'ne dahil İngilizce Öğrenim Merkezlerin birinde devam edebilirler. Bu merkezlerin ücretleri, ders programları ve tarihleri ile ilgili bilgi için aşağıdaki siteleride bulabilirsiniz: 

The English Language Institute – at The University at Buffalo

The Haggerty English Language Program – at The State University of New York at New Paltz

Intensive English Language Program – University at Albany

English as a Second Language Program - Fulton-Montgomery Community College

Language Institute of NCC – Nassau Community College

Intensive English Center – Stony Brook University

English Language Institute - Westchester Community College

Aday Öğrenciler